Lyžiarske strediská testujeme osobne

Takmer desaťročie pripravujeme pre vás lyžovačky do Alpských lyžiarskych stredísk. V našej ponuke sa nachádzajú najslávnejšie rezorty Rakúska, Talianska, Švajčiarska a Francúzska, ale aj menej známe lyžiarske strediská. Vybrať si medzi niekoľkými stovkami možností trávenia zimnej dovolenky môže byť dosť zložité.

Dobrou pomôckou pri rozhodovaní bývajú prehľadné a objektívne bedekre, knižné publikácie ale aj katalógové informácie o jednotlivých strediskách. Údaje, ktoré poskytujeme našim lyžiarom preberáme priamo od majiteľov lyžiarskych stredísk. Ale poznáte to aj sami, jeden sa rád pochváli, iný je zase zbytočne sebakritický. Preto sa nám osvedčilo, robiť si o strediskách aj vlastný - lyžiarsky názor.

Niekoľko stoviek horských rekreačných stredísk neustále reaguje na nové požiadavky klientely, svižným tempom rozširujú svoje služby, navzájom sa predbiehajú v inováciách. Sledovať tento vývoj v každom zimnom stredisku je náročné, ale nutné aby sme vám vedeli poskytnúť vždy aktuálne informácie. Súťaživosť medzi zimnými strediskami je z pohľadu návštevníka vítaná, samozrejme pokiaľ sa berie ohľad na prírodu.

Milovníkom snehu sa dostáva každý rok viac lákadiel a možností ako tráviť pobyt na horách. Návštevník, ktorý sa po 2-3 rokoch vráti do lyžiarskeho strediska je milo prekvapený, keď objaví nové lanovky, nové zjazdovky, kvalitnejšie a širšie služby. Budovanie v alpských strediskách napreduje rýchlym tempom, preto lyžiarske strediská testujeme osobne na lyžiach niekedy aj rok po roku sa vraciame, aby sme vyskúšali horúce novinky.

Každú zimu navštívime vytipované lyžiarske strediská, aby sme ich vyskúšali osobne na lyžiach. Našťastie viac ako ¾ zamestnancov cestovnej kancelárie Reny Travel sú nadšenými lyžiarmi, preto sa testovanie občas zvrhne na firemnú lyžovačku. Takú sme zažili aj začiatkom roku 2011 v Talianskom stredisku Livigno, kde sme testovali až šiesti. Lyžovačka v Livigno dopadla nad očkávaie, stredisku sme pridelili svorne všetci plný počet bodov a hviezdičiek.

Osobná skúsenosť a zážitok z lyžovania každého z nás naplní novým rozmerom, akoby všetky tie naštudované informácie o strediskách boli len nepatrným zlomkom zážitku na vlastnej koži. Často sa na nás obracajú naši klienti aby sme im odporučili dobrú lyžovačku. Niet väčšieho zadosťučinenia ako poďakovanie za dobré rady a tipy po ich návrate z lyžovačky, ktorú im na základe vlastných skúseností a poznatkov poradíme.

Snažíme sa otestovať čo najviac lyžiarskych stredísk, aby sme o všetkých vedeli poskytovať vlastné a vyčerpávajúce informácie. Nájsť však pár dní voľného času na lyžovačku popri pracovnom frmole v hlavnej lyžiarskej sezóne býva vzácnosť. Napriek tomu každú zimu navštívime približne päť až desať lyžiarskych stredísk kde sa zameriame na hodnotenie niekoľkých dôležitých oblastí.

V prvom rade sa zaujímame o samotnú cestu za snehom, čiže dostupnosť strediska. Rozhodujúca je dĺžka trasy, kvalita ciest, zápchy, smerovače a informačné tabule. Ďalšou oblasťou je ubytovanie, servis spojený s ubytovaním (strava, reštaurácie, obsluha, relax a podobne), obchody, infraštruktúra. Hlavnú pozornosť zameriame na všetko, čo súvisí s lyžovaním.

Už pri ubytovaní na recepcii si vyžiadame všetky informácie o cestovnom poriadku a premávke skibusov, požičovne a servis lyží, lyžiarske školy, inštruktori, predajné miesta skipasov, správy o počasí. Často už pred prvou večerou v deň príchodu máme vybraté a zakúpené skipasy, aby sme sa od prvého dňa pobytu mohli venovať len lyžovačke.

Lyžovanie samotné je pre nás zábavná a obľúbená aktivita. Pri tom musíme mať neustále na zreteli, že sme tam pracovne a sledujeme kvalitu a upravenosť zjazdoviek, značenie tratí a orientačné tabule, kvalitu a rýchlosť lanoviek a vlekov, prelyžujeme aj snowparky, funparky, detské areály ale aj ľahšie a prístupné freeride terény. Snažíme sa prelyžovať všetky zjazdovky a vyskúšať všetky vleky v stredisku, aby sme si vytvorili ucelený obraz.

Po každom dni si robíme vlastné poznámky a vyhodnotenie zážitkov, ktoré sú potom hlavnou devízou v kontakte a konzultáciách s našimi zákazníkmi. Objektívny pohľad na testované lyžiarske stredisko sa občas snažia skresľovať prírodné podmienky. Každý lyžiar pozná význam počasia na výsledný pocit z lyžovačky. Ani nakvalitnejšie zjazdovky a najmodernejšie vleky nepomôžu prekonať mrzutosť z hmly, silného vetra, či hustého sneženia. Žiaľ aj to patrí k horám.

Podobnú situáciu sme zažili koncom februára 2011, kedy sme sa na týždeň vybrali do gigantického Zillertalu. Úloha otestovať tohto lyžiarskeho obra bola náročná, pretože v jednom údolí sa nachádza 5 veľkých lyžiarskych stredísk, ktoré disponujú približne 650 km zjazdoviek, na ktorých premáva 170 lanoviek a vlekov. Oboznámiť sa s toľkými svahmi sa za jeden týždeň jednoducho nedá. Navyše nás Zillertal privítal zamračený, sychravý a s minimálnymi snehovými podmienkami.

Zážitok po prvých dvoch dňoch bol veľmi negatívny. Premočené vetrovky, slabá viditeľnosť kôli hustej hmle, bubnovitý povrch hlavných zjazdoviek, miestami spod snehu vykúkajúce kamene, preplnené vleky a dlhé čakacie doby. V takej situácii asi každého napadne presunúť sa až na koniec údolia a vyskúšať si ľadovec Hintertux. Lenže pri zlom počasí býva na ľadovci ešte nepríjemnejšie, alebo ak je inverzia tak vo vyšších polohách môže byť krásne slnečno. Rozhodnutie prispôsobíme podľa miestneho spravodajstva o počasí.

Takýto nápad - odísť za lepším počasím na ľadovec dostali v tom čase asi všetci návštevníci Zillertalu. Pláne nad 3000 metrami boli naozaj zaliate slnkom, ale množstvo ľudí vytváralo dlhé rady na lanovkách aj v bufetoch. Príčiny, ktoré dokážu pokaziť lyžiarsky zážitok. V takej situácii často dochádza k nespravodlivému hodnoteniu daného strediska. Presne takéto skreslenia sa začali objavovať aj u niektorých členov nášho tímu.

Hodnotiť Zillertal priemernými známkami ?! To nemôže byť správne, predsa všade sa uvádzajú o tomto rakúskom obrovi samé superlatívy. Vlastné pocity predsa neklamú - sychravo, mokrý sneh, preľudnenosť svahov, trate bez pravidelnej údržby, polhodinový rad na občerstvenie - katastrofa. Vtedy sa nám predviedla príroda a jej sila. Ukázala nám, ako vie našim názorom manipulovať.

Tretie ráno sme sa zobudili do romantickej zimy. Čerstvo nasnežených 20 cm prachového snehu, modrá obloha, slniečko, bezvetrie a príjemných mínus päť stupňov. Zrazu aj raňajky chutili akosi lepšie. Lyžiari štartujúci z lanovkovej stanice v Mayrhofene na Penken sa už netlačili, natierali sa opaľovacím krémom a vystavovali líca slnku. Z dlhého dvadsať minútového čakania včera a predvčerom sa stalo príjemných dvadsať minút opaľovania a veselého rozhovoru so spolu-lyžiarmi.

Nad pásmom lesa nás čakali krásne upravené zjazdovky, ktorých menčestrový povrch príjemne vŕzgal pod lyžami. A všetko bolo iné. To isté škaredé stredisko sa cez noc premenilo na poéziou znejúce, priemerné hodnotenia vystriedali superlatívy. Celú zmenu zariadilo počasie. Preto si musíme dávať pozor, akou mierou náš názor ovplyvní počasie. Keď je pekne, aj obyčajná lyžovačka vo vedľajšej dedine pripadá super, ale ak je škaredé počasie, sme mrzutí aj na najkrajších svahoch planéty.

Skúsenosti s faktorom počasia nás naučili eliminovať jeho vplyv na hodnotenie testovaných stredísk. Niekedy to nejde celkom vylúčiť, ale ak sa nám hodnoty príliš odchýlia od oficiálnych hodnotení, radšej celý test anulujeme a vrátime sa o rok či o dva a lyžovačku si zopakujeme. Rovnako je možné aj opačné zistenie, totiž po návrate do lyžiarskeho strediska, ktoré lyžiara pred rokom, dvomi nadchlo, zažije sklamanie. Nuž asi ani ten istý človek nemusí byť ten istý dnes a pred dvoma rokmi.

Vlastná skúsenosť a zážitok je nenahraditeľný. Nech už naň vplýva to či ono, testujte a poznávajte sami. Ak máte chuť napísať svoje recenzie z lyžovačiek, radi ich zverejníme.

Príjemné čakanie na zimu ;-)


Alpské lyžiarske strediská:

niekoľko testovacích lyžovačiek stálo za to, aby sme sa o nich zmienili aj v samostatných článkoch. Stručné charakteristiky a hodnotenie najzaujímavejších:

lyžovanie Schladming 4 vrcholy nad mestom: Planai, Hauser Kaibling, Hochwurzen a Reiteralm) ponúkajú 167 km vzájomne prepojených zjazdoviek, 81 lanoviek a vlekov, 100% svahov je umelo zasnežovaných, skibusy premávajú v celej oblasti v cene skipasu. Zjazdovky sú prevažne červené až modré s niekoľkými nie príliš náročnými čiernymi úsekmi, takže výborne vyhovujú aj rodinnej lyžovačke. Bez obáv sa môžete vydať s deťmi na každú trať. Zjazdovky sú na veľmi dobrej úrovni.

Lyžiarske stredisko Sestriere ponuka je úcty hodná vyše 400 km tratí na 216 zjazdovkách, ktoré končia vo Francúzsku. Alberto vyhlasuje, že je hore taká hustá hmla a sneženie, že lyžovanie v tomto počasí je nebezpečné. Gabriella z Rumunska chce lyžovať a hľadá dobrovoľníkov, ktorí sa pridajú. Samozrejme sa hlásim na lyže, veď by som to určite ľutovala. Nakoniec je nás asi 5 a Alberto skladá zbrane, ostávame pri pôvodnom programe – pôjde sa na lyže.

Lyžovačka v Livigno - nápad ísť si zalyžovať do Livigno sa zrodil počas jedného piatkového posedenia pri pive už niekedy v septembri, kedy sme sa v duchu zatúlali, celí nedočkaví, do zimy na lyže. Po niekoľkých rôznych návrhoch padlo rozhodnutie na Livigno s bývaním v hoteli San Carlo, ktorý sa nachádza priamo pri zjazdovke a lanovke. Termín 02.01. kedy školo-povinné deti majú stále prázdniny. Celá výprava pozostávala z troch žien, jedného muža a jednej 11 ročnej slečny ( pre nás dieťa).home taliansko chorvatsko

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára