Brela, moje ideálne miesto v Chorvátsku

článok publikovaný na - Brela ideálna dovolenka v Chorvátsku

Brela Každý cestovateľ a dovolenkár má svoje obľúbené miesta, na ktoré sa rád vracia a ktoré spĺňajú všetky jeho dôležité predstavy pre ideálne miesto na dovolenku.


Za moje ideálne miesto v Chorvátsku považujem prímorské mestečko Brela. Priateľovi je takým miestom jednoznačne chorvátske mesto Makarska. Dovolím si spokojne tvrdiť, že Chorvátsko už vcelku dôverne poznám, takmer každú jeho časť a ani jedna ma neočarila až tak ako práve Brela.

Dokonca aj samotní Chorváti považujú stredisko Brela za perlu medzi jadranskými strediskami a taktiež jej pláže. Priateľova obľúbená Makarska je vzdialená iba 13 km, takže máme kam chodiť na spoločné dovolenky. Nie že by pre nás dovolenka v Chorvátsku znamenala výlučne stredisko Brela či Makarska, ale ak je príležitosť, vždy sa sem radi vrátime.

Mestečko Brela nájdete na začiatku Makarskej riviéry, len pár kilometrov od konca diaľnice, ktorá končí práve v kopcoch nad mestečkom. Samotné prímorské letovisko sa delí na niekoľko častí. Je to najmä pôvodná osada „Stará Brela“, ktorá bola založená na úpätiach pohoria Biokova, ktoré sa hrdo týči poza celú oblasť známu ako Makarska riviéra.

Dovolenka Chorvátsko sa stáva dôležitým pojmom a stále významnejším zdrojom príjmov aj na Makarskej, preto sa obyvatelia pôvodne horskej dedinky začali už v minulosti sťahovať smerom k moru, kde postupne vystavali ďalšie časti Brely. Či už je to Jakiruša, Jardula, Stomarica, Podrače alebo priamo mestské centrum. Každá časť sa od tej druhej mierne líši. Časti Jakiruša a Jardula sa nachádzajú najďalej od samotného centra a sú asi najpokojnejšie.

Prostredie okolo Jakiruša a Jardula pripomína miernu divočinu, aj pláže sú tu slabšie upravené. Apartmánové ubytovanie v tejto časti sa nachádza prevažne v tesnej blízkosti pláže. Na svoje si tu prídu najmä vyznávači nudizmu, keďže pláže sú tu viac menej rozdrobené so zákutiami, ktoré priam volajú po nespútanosti. Časť Stomarica je viacej obývaná a práve tu začínajú tie najkrajšie pláže mestečka. V blízkosti nájdete aj niekoľko reštaurácii či zmrzlináreň. Miernou nevýhodou pre niektorých návštevníkov môže byť prístup z apartmánov po schodoch k moru.

Stomarica je postavená na brale, takže k plážam sa schádza cez les po asi 350 schodoch alebo po strmšej ceste. Ale krásne štrkové pláže s malými okrúhliačikmi a miernym zvažujúcim sa dnom, s vybavením len prezliekárne, sprchy a WC sa radia medzi pláže s ocenením „Modrá vlajka“. Oproti plážam, ktoré pokračujú pozdĺž pobrežnej promenády smerom k centru Brely, nie sú tieto tak preplnené, takže nemusíte ráno vstávať už o 07:00, aby ste si obsadili svoje ideálne miesto.

V posledných rokoch sa aj tu rozmáha trend nechávania osušiek či karimatiek na pláži po celú dobu dovolenky. Prípadov, kedy by Vám nedajbože zmizli, našťastie nie je veľa. V Stomarici sa nachádza aj malý rybársky prístav, odkiaľ odchádzajú lode na fishpikniky na okolité ostrovy.

Zo Stomarice pozdĺž pobrežnej promenády sa 20 minútovou prechádzkou dostanete až priamo do centra. Na jeho začiatku nájdete dlhé pláže, ktoré od promenády oddeľujú borovice a poskytujú tak tieň a chládok počas horúcich letných dní. Taktiež sa tu nachádza aj komplex troch hotelov Solaris, ktorých kapacita zohráva veľký význam pri ubytovaní väčšiny návštevníkov letoviska Brela.

Pláž Punta Rata, ktorá sa nachádza priamo pred jedným z týchto hotelov je práve tá zo zoznamu najkrajších chorvátskych pláží a tiež je v zozname pláží ocenených „Modrou vlajkou“. Tu sa začína zóna, kde vás občerstvia početné reštaurácie, z ktorých počas sezóny rozvoniavajú rôzne rybacie špeciality a doširoka znejú chytľavé melódie chorvátskych hudobníkov. Jednoducho dovolenková atmosféra, ktorá podľa mňa patrí k tomu najlepšiemu z celej ponuky dovolenka Chorvátsko.

Na konci pobrežnej promenády sa nachádza veľký prístav, kde bývajú zaparkované krásne jachty a rovnako aj historické bárky a pirátske lode. Za týmto prístavom nájdete aj obľúbenú diskotéku na pláži. Ďalej za plážou Punta Rata sa nachádza pokračovanie promenády po susedných plážach a cez les, kadiaľ sa dostanete až do 4 km vzdialeného strediska Baška Voda. Táto nádherná časť Chorvátska je turistom známa ako stredná Dalmácia.

A prečo považujem Brelu za miesto, kde je ideálna dovolenka v Chorvátsku? Krásne more a pláže, pokoj, ale zároveň aj dostatok možností na zábavu a výlety.


Ivana M. / RenyTravelhome taliansko chorvatsko
Súviciace články:
Chorvátsko 2011
Po stopách Unesco v Chorvátsku
Dovolenka Chorvátsko
Brela, moje ideálne miesto v Chorvátsku
Založenie blogu Taliansko Chorvátsko Francúzsko

Súviciace odkazy:
Travel partners Chorvatsko
Letenky Chorvátsko
Linky Chorvátsko

Príjemné zážitky z dovolenky v Chorvátsku Vám želá kolektív Reny ;-)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára